לבחור בסדנת כתיבה

אחד המאפיינים הייחודיים המשמעותיים ביותר של המין האנושי הוא היכולת לספר סיפור. היכולת הזו, שטבועה בכל אחד ואחת מאיתנו, היא זו שמאפשרת לנו לדמיין דברים שלא קיימים ואז להפוך אותם לקיימים. היכולת הזו היא גם הבסיס לשיתופי פעולה בין בני אדם שונים, מפתח קריטי נוסף להתפתחות המרשימה של המין האנושי. בנוסף סיפורים הם מקור להנאה, ולמי שמספר וכותב יש עוד תועלות משמעותיות – ולכן קל להבין למה יש ביקוש רב לסדנאות כתיבה. כדי להפיק מסדנא כזו מקסימום תועלת, חשוב לבחור אותה נכון.

הניסיון של המנחה וגם האישיות

השאלה הראשונה שכדאי לשאול את עצמנו כשמחפשים סדנת כתיבה היא מי המנחה שלה. לבחור בסדנת כתיבה זה למעשה לבחור באדם שיוביל אותנו בנתיב חדש עבורנו, נתיב מרתק שלאורכו צפויות חוויות מרגשות ואפילו מטלטלות. בהתאם לאישיות של מנחה הסדנא ולניסיון שלו או שלה יש משקל קריטי בהחלטה.

בפרט מומלץ להעדיף סדנאות שלמנחה שלהן יש גם יכולות כתיבה וגם יכולות הדרכה, גם קשב רגיש במיוחד וגם אסרטיביות, ועוד דגש חשוב הוא חיבור אל האדם.

מתכונת הלימודים

כשמתלבטים איך לבחור בסדנת כתיבה, כדאי לבחון גם את מתכונת הלימודים – בכמה מפגשים מדובר, איך הם מתקיימים, האם הם ממוקדים בסוג ספציפי של כתיבה וכו'. לגבי ה"איך", קבוצה קטנה היא יתרון משמעותי ועוד אופציה היא לימודים דרך האינטרנט – ובפרט עבור אנשים שקל להם יותר להיפתח ולהיחשף כשהאינטראקציה היא דרך מחשב.

כמו כן כדאי לדעת שישנן סדנאות כתיבה ממוקדות: למשל בכתיבת סיפורי חיים, כתיבה לילדים, כתיבה יוצרת מציאות ועוד.

למה כדאי לבחור בסדנת כתיבה?

לבחור בסדנת כתיבה פירושו לבחור להוסיף לחיים עוד רובד יקר ערך. חוויית הכתיבה עוזרת לנו להתחבר לעצמנו, להבין טוב יותר את מי שאנחנו וגם את מי שסביבנו וגם להוציא החוצה דברים שונים שהיו אצורים בנו במשך שנים רבות. בנוסף לחוויה הרוחנית ולתרומה לנשמה, יש לא מעט אנשים שתוך כדי סדנא מתאימה גילו בתוכם יכולות שלא היו מודעים לקיומן, או לא היו מודעים עד כמה הן גבוהות – ואף הפכו את הכתיבה למקצוע או כתבו ספרים שיצאו לאור.